Sažetak | Od samog rođenja, prematurusi i kritično bolesna novorođečad podlijegnuti su repetitivnim, bolnim podražajima koji su dio terapijskih ili dijagnostičkih postupaka nužnih za njihovo preživljavanje. Novorođenčad nije u mogućnosti verbalizirati ili samostalno ukazati na bol koju doživljava, te je samim time ovisna o pružateljima njege koji imaju zadaću procijeniti bol i pružiti odgovarajući tretman kada je to moguće.
U prošlosti, tretiranje boli u novorođenčadi bilo je zanemarivano. Uzroci tome su razni, a glavni je bio neznanje. Novija istraživanja upućuju ne samo da novorođenčad osjeća bol, nego su reakcije na nju prisutne već u 7. tjednu gestacije. Netretirana bol može imati kratkoročne posljedice kao što su dodatne komplikacije i pogoršanje primarnog patološkog stanja, te dugoročne; u razvoju kognicije, motoričkom i društvenom razvoju.
Za razliku od odraslih pacijenata, kod djece mlađe od 3 godine nismo u mogućnosti koristiti verbalne upitnike o boli. Indikatori boli u djece su fiziološki, biokemijski, bihevioralni i psihološki, a koriste se zasebno ili kombinirano, u jednodimenzionalnim ili multidimenzionalnim skalama. Fiziološki parametri koji uključuju puls, disanje, saturaciju kisikom, intrakranijalni i krvni tlak imaju kvalitetu objektivnih pokazatelja, međutim, promjene koje mogu nastati u navedenim parametrima nisu isključivo vezane uz doživljaj boli. Bihevioralni odgovori su način kojim se novorođenčad koristi za komunikaciju, no njihovo tumačenje podložno je subjektivnosti.
Jednodimenzionalne skale koriste samo jedan parametar i mjere intenzitet boli, dok multidimenzionalne skale koriste njih više i nastoje uzeti u obzir sve izraze boli. Unutar tih dviju kategorija, skale dodatno možemo kategorizirati ovisno o dugotrajnosti boli, starosti pacijenta te njegovom stanju.
Proučavanjem literature primijetili smo da su najčešće korištene multidimenzionalne skale CRIES (Cries, Requires Oxygen for Saturation, Increased Vital Signs, Expression, Sleepless), PIPP (Premature Infant Pain Profile), N-PASS (Neonatal-Pain Agitation and Sedation Scale) i NIPS (Neonatal Infant Pain Scale), a jednodimenzionalne BIIP (Behavioral Indicators of Infant Pain) i NFCS (Neonatal Facial Coding System).
Činjenica da postoji više od 30 skala za procjenu boli kod novorođenčadi ukazuje na složenost ovog problema. S obzirom na raznolikost patologije u toj dobnoj skupini, ni jedna od njih se ne koristi kao univerzalni zlatni standard. |