Sažetak | Određena emocionalna stanja mogu uzrokovati promjene funkcije organa, a tjelesne promjene koje nastaju zbog tih disfunkcija samo su popratni simptomi emocija. Pod utjecajem stresa mogu se potaknuti razne tjelesne smetnje, te ako one dugo traju mogu izazvati trajne organske poremećaje. Gotovo svaka negativna emocija kao što je strah, ljutnja, tuga ili mržnja može izazvati bolest. Tako nastaju psihosomatske bolesti kao što su bolesti dišnog sustava, kardiovaskularne bolesti, reumatološke, endokrine, autoimune te bolesti živčanog sustava.(1) Propisano liječenje ublaži simptome, ali se nakon nekog vremena simptomi ponovno pojave jer primarni uzrok bolesti nije izliječen. Pomoću tehnika relaksacije stabiliziraju se fiziološki procesi koji daju suprotan osjećaj od stanja na koji organizam reagira tijekom stresa. Što je opuštenost? Duboka opuštenost se očituje smirenošću cijeloga tijela. To je zapravo posve prirodno čovjekovo stanje, samo moramo ponovno naučiti kako ju postići. Danas postoji čitav niz tehnika opuštanja.Duboka opuštenost se odlikuje sljedećim značajkama:ravnomjerno disanje, normalna frekvencija otkucaja srca, opušteni udovi, mirni očni kapci, subjektivan osjećaj ugodnoga mira.Najpoznatiji načini opuštanja su autogeni trening, progresivna mišićna relaksacija, yoga, meditacija, biofeedback, glazba,vizualizacija itd.
Autogeni trening je vježba za relaksaciju gdje je riječ o psihološkim postupcima koji se temelje na autosugestiji.Progresivna mišićna relaksacija je tehnika koja se temelji na kontroliranom stezanju određenih skupina mišića i potom na relaksaciji tih istih mišića.Joga opušta tijelo i duh vježbača zbog zajedničkog djelovanja vježbi istezanja i vježbi snage, učenja disanja i mentalne težnje za postizanjem unutarnjeg mira.Meditacija je spiritualna praksa raznih svjetskih religija kojom se danas bave mnogi, bez obzira na vjeru. Najčešće se provodi u stanju potpunog tjelesnog mira. Cilj je smiriti duh, što omogućuje odmak od svakodnevnih problema te može dovesti do unutarnje smirenosti i opuštenosti. To pak pozitivno utječe na duševno i tjelesno zdravlje.
Utjecaj relaksacijskih tehnikamože se dokazati zahvaljujući funkcionalnoj magnetskoj rezonanci. Pomoću funkcionalne magnetske rezonance mogu se izmjeriti aktivnosti u mozgu povezane sa emocijama, kognitivnim aktivnostima i maštom.Kroz istraživanja u radumože se vidjeti koje su prednosti relaksacijskih tehnika. |