Abstract | Čimbenici rizika za razvoj astme mogu se podijeliti u dvije skupine: genski čimbenici (atopija) i čimbenici iz okoline (alergeni, virusne infekcije, profesionalna izloženost, pušenje, zagađenost zraka), a klinički manifestna bolest najčešće nastaje interakcijom tih čimbenika (1).
Utjecaj bolesti na kvalitetu života je multidimenzionalan. Osim fizičkih simptoma koji se odražavaju na funkcioniranje i radnu sposobnost, dolazi i do promjena na psihičko stanje bolesnika, pojavu depresija, anksioznosti, osjećaja bespomoćnosti, smanjenog samopouzdanja i osjećaja nedostatka kontrole.
Razlozi loše kontrole astme jesu mnogobrojni, od same težine bolesti, zakasnjele, odnosno krive dijagnoze, osobito kod odraslih, pa sve do neadekvatnog liječenja i pogrešnog odabira terapije (2). Jedan od važnih uzroka loše kontrole bolesti je pušenje kod astmatičara čija se prevalencija razlikuje od zemlje do zemlje i kreće se između 15% do 25%. Postotak bolesnika s loše kontroliranom astmom veći je u bolesnika s alergijskim rinitisom nego u onih koji nemaju alergijski rinitis. Veliki problem u liječenju kroničnih bolesti, pa tako i astme, je neadekvatna suradljivost bolesnika. Uzrok tome su zaboravljivost, nerazumijevanje danih instrukcija, loša inhalatorna tehnika, odluka bolesnika da uzima nižu dozu lijeka ili da je uzima drugačije od onoga kako je propisano. Bolesnici često sumnjaju u važnost svakodnevne primjene lijeka, zabrinuti su zbog mogućih nuspojava. U obzir treba uzeti i bolesnikove mogućnosti (tremor ruku, koordinacija pokreta, problemi u usnoj šupljini).
Liječenje astme temelji se na težini bolesti i učestalosti simptoma. Kombiniranjem simptomatskih i protuupalnih lijekova u većine bolesnika može se postići dobra ili potpuna kontrola bolesti. Redovite kontrole, izbjegavanje čimbenika rizika, svakodnevna tjelesna aktivnost, višekratna provjera tehnike primjene inhalera uz demonstraciju educiranog medicinskog osoblja, dobra suradnja liječnika primarne zdravstvene zaštite i specijaliste pulmologa, dovest će do poboljšanja u kontroli astme. |