Sažetak | Bol je neizbježno ljudsko iskustvo. Premda može biti korisna jer upozorava na ozljede ili poremećaje u funkcioniranju nekih sustava, bol je i intenzivan stresor praćen strahom i tjeskobom koji utječe na cjelokupno funkcioniranje i remeti zadovoljavanje svih ljudskih potreba. Premda se može preživjeti i s vrlo jakom boli, kad je bol prisutna nalazi se u središtu zbivanja, potpuno zaokuplja pojedinca i remeti cijeli njegov život. Bolesnik osjeća bol, razmišlja o boli te njenim uzrocima i posljedicama (1).
Rad analizira sve elemente suvremenog liječenja akutne poslijeoperacijske boli koje se svakodnevno provode u jedinici intenzivnog liječenja u Klinici za tumore.
U procesu operativnog liječenja sudjeluje više stručnjaka. Anesteziolog priprema bolesnika za zahvat, daje anesteziju te sudjeluje u njezi bolesnika nakon zahvata. Na jačinu poslijeoperacijske boli, pored individualnih čimbenika (bolesnikov spol, dob, ranije iskustvo, kulturološki odnos prema boli, socijalno okruženje), prije svega utječu vrsta zahvata, njegovo trajanje, opseg te operativna tehnika.
Po završetku operacije započinje oporavak bolesnika. U tom je razdoblju poslijeoperativnoga liječenja medicinska sestra najvažniji čimbenik. Ona bolesnika njeguje, promatra, registrira svoja opažanja i priopćava liječniku. Medicinska je sestra najduže i u najtješnjem odnosu s operiranim pacijentom, stoga je od iznimne važnosti njezina komunikacija s bolesnikom, odnos prema njegovoj patnji i olakšavanju tegoba, odnosno boli (2).
U ovome radu obradit ćemo što je zapravo bol, kako se prenosi te kako je dijelimo. Što podrazumijeva pojam poslijeoperacijske boli te kojim se analgeticima liječi. Koje su moguće nuspojave pojedinih analgetika i koje su im prednosti.
U procesu daljnjeg liječenja boli u Klinici za tumore na raspolaganju stoje suvremene tehnike za olakšavanje boli koje su u ovome radu predstavljene i obrađene. To su lokalna infiltracijska analgezija (LIA), healthcath kateterom (ranski kateter) koja je jedna od zasigurno rijeđe viđenih metoda suzbijanja boli. Zatim, korištenje PCA tehnike, epiduralne analgezije te prikaz multimodalne postoperacijske analgezije. |