Sažetak | Edukacija treba biti sastavni dio skrbi za pacijenta. Da bi postigli najdjelotvornije i najefikasnije liječenje antikoagulansima prvenstveno trebamo postići prijateljski odnos s pacijentom i zadobiti njegovo povjerenje. Važno je prenijeti potrebno znanje o lijeku protiv zgrušavanja krvi te faktorima koji utječu na njegovo djelovanje kako bi pacijent što pravilnije uzimao lijek i na vrijeme znao prepoznati moguće komplikacije.
Antikoagulantni lijekovi uzimaju se u obliku tableta a smanjuju mogućnost za stvaranje krvnog ugruška, oni zapravo produžuju vrijeme potrebno za stvaranje krvnog ugruška. Infarkt miokarda (srčani udar) ili ishemijski moždani udar samo su neke od bolesti u kojima preventivno ili terapijski primjenjujemo antikoagulantnu terapiju, jedinu terapijsku mjeru koja poboljšava prognozu tih pacijenata, odnosno smanjuje smrtnost i pobol. Česta stanja kod kojih se primjenjuju antikoagulantni lijekovi su stanja koja imaju visok rizik za nastanak tromba, npr. fibrilacija atrija, duboka venska tromboza, plućna embolija, umjetni srčani zalisci; poslijeoperativno kod pojedinih ortopedskih, uroloških, ginekoloških, neurokirurških operativnih zahvata.
Najzastupljeniji lijek u liječenju ili profilaksi tromboembolijskih događaja je varfarin iako u posljednje vrijeme se odobravaju i novi lijekovi koji se primjenjuju kod navedenih bolesti i stanja, a brojni su još u kliničkim ispitivanjima. Razlog tomu je što antikoagulantna terapija varfarinom, iako dokazano učinkovita, ima niz nuspojava, dolazi u brojne interakcije s drugim lijekovima i zahtijeva pažljivo laboratorijsko praćenje učinka te stoga dovodi do nesuradljivosti pacijenata, s jedne, a s tim nemogućnosti djelovanja zdravstvenog osoblja, s druge strane.
Veliki ulogu u primjeni antikoagulantne terapije ima medicinska sestra u smislu edukacije pacijenta. Gotovo je jednaka važnost uzimanja antikoagulantne terapije kao i edukacija o antikoagulantnoj terapiji, koju najčešće provodi medicinska sestra, tijekom hospitalizacije ili putem dnevne bolnice. Kvalitetnom i pacijentu razumljivom edukacijom mogu se spriječiti brojne komplikacije lijeka kao i kasnija nesuradljivost pacijenta, koja je iznimno važna prilikom uzimanja antikoagulantne terapije u smislu laboratorijskih kontrola i odgovornog zdravstvenog ponašanja prema smjernicama koje zahtjeva antikoagulantna terapija. |